Ekologické vizitky jsou novým trendem v personalizovaném tisku

Móda na ekologii se vztahuje i na společnosti, které vyrábějí vizitky nebo se zabývají prováděním tiskových příkazů na vizitkách. Také pro vizitky je důležitá možnost opětovného použití papíru nebo buničiny. Stále častěji se při výrobě papíru na vizitky používají také organické přísady a minimalizují se náklady na energii. Díky tomu jsou vizitky vytvořeny s respektem k energii a zároveň mohou překvapit barvou. Protože organické vizitky nemusí být nutně šedé.

Nejoblíbenější ekologické vizitky v šedé barvě

Nejčastěji jsou ekologické vizitky spojovány s šedým recyklovaným papírem, standardní hustotou 350 g/m2, na které je aplikován jednostranný tisk. Recyklovaný papír je obvykle dodatečně označen certifikátem FSC Recycled. Tento typ vizitek má mírně drsný povrch připomínající Kraft papír. Právě tak se nejčastěji označuje nejoblíbenější typ recyklovaného papíru, který se používá k výrobě ekologicky šetrných vizitek. Papír může být také tlustší a s doplňkům můžete dát různé odstíny. Při výrobě vizitek z recyklovaného papíru je zvláštní pozornost věnována tomu, aby byl papír bělený bez použití chloru.

Důležitý způsob likvidace

Milovníci organických vizitek mohou jít dál. Při výrobě vybraných druhů vizitek se využívá mj. větrná energie, což může být zdůrazněno při výběru papíru pro vizitky. Velmi často ekologické vizitky, které jsou vytvořeny s využitím větrné energie, obsahují ve svém složení určité množství recyklovaných vláken, například cca 30%, ale jejich textura je trochu drsná, jako na plsti.

Různé druhy papírů

Některé vizitky ve svém složení mohou obsahovat příměsi vláken z mořských řas, v závislosti na volbě v nich může být až 30% takových vláken. Tento typ papíru je poměrně pevný, k dispozici nejčastěji ve světlých barvách a je papírem s vysokou hustotou (až 380 g/m2). Při jeho výrobě se využívá obnovitelná energie.  Místo řas se v papíru může objevit doplněk v podobě mandlového odpadu, kterému organické vizitky vděčí za lehce růžový odstín a lehce drsný povrch. Takové vizitky tvoří téměř 50% odpadu: asi 30% připadá na recyklovaný papír, asi 15% obsahu tvoří mandlový odpad.

Bavlna a eukalyptus v papírech

Původní textura, která připomíná dekorativní papír, je hlavním charakteristickým znakem papíru s přídavkem bavlny. Stejně jako u jiných papírů s příměsí přírodních vláken je jejich obsah poměrně nízký (asi 10% bavlněných vláken, kterým papír vděčí za zářivě bílou barvu). Místo bavlny lze použít i eukalyptus získávaný z ekologických plantáží. V případě papírů s organickým odpadem jsou k dispozici také papíry s přídavkem ořechů, které jim dávají charakteristický hnědý odstín, nebo kiwi, který zbarvuje papír zeleně.

Ekologické vizitky nejen z dřevěného papíru

Přestože vizitky jsou spojeny s různými typy papíru, který může obsahovat některé přírodní nebo organické látky ve svém složení, na trhu jsou k dispozici také ekologické vizitky z papíru bez dřeva. Taková karta je vyrobena z ročních rostlin, jako je třtina, len nebo konopí. K výrobě takového papíru není zapotřebí velké množství energie.

Ruční papír

S organickými papíry také stojí za to mít na paměti exkluzivní ručně vyráběné papíry, které mohou být ponořeny do různých organických prvků.

Ekologické vizitky jsou velmi často baleny do speciálních krabic, které jsou také vyrobeny z recyklovaného papíru. Některé společnosti zabývající se výrobou vizitek a ekologicky šetrných papírů, jdou ještě dál a používají, například, dna takových krabic jako vizitky se speciálním environmentálním sdělením, tedy se semeny stromů a keřů zatopenými v papíře. 

 

admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top